Spolupráca

Autor: Milan Kňažko | 29.12.2013 o 17:31 | (upravené 30.12.2013 o 7:13) Karma článku: 18,04 | Prečítané:  553x

Slovensko potrebuje dobrú spoluprácu najvyšších ústavných činiteľov. Proti tomu nemožno protestovať. Naopak, sám som úprimným podporovateľom takejto spolupráce. Treba však upresniť, čo si pod pojmom dobrá spolupráca predstavujeme.

Je dobrou spoluprácou, keď prezident nevymenuje parlamentom riadne zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora a neurobí tak preto, že je akoby členom tej istej strany, ktorá si praje mať svojho prokurátora?

Je dobrou spoluprácou, že výkonná moc sa má kontrolovať sama a odmieta opozičného či nezávislého predsedu najvyššieho kontrolného úradu? Odmietala to preto, že nie celá opozícia bola za niekoho, ale iba väčšina. Mali by vraj byť všetci za. Tento príbeh sa neodohral v Severnej Kórei alebo  za socializmu v Československu. Je to príbeh o dobrej spolupráci v súčasnosti u nás.

Dobrá spolupráca v žiadnom prípade neznamená slepú poslušnosť jednej strane či dokonca jednému vodcovi. Dobrá spolupráca je výsledok konfrontácie a polemiky rozdielnych názorov a tým výsledkom je zvyčajne prijateľný kompromis pre všetkých. Tak je to dobrým zvykom v demokratickej spoločnosti, kde moc je delená a navyše platia aj nepísané, ale o to záväznejšie pravidlá.

Treba tiež rozlišovať, čo má byť výsledkom dobrej spolupráce a v koho prospech. V prípade spolupráce najvyšších ústavných činiteľov by to malo byť výlučne na prospech krajiny, prípadne na prospech verejného záujmu. Nikdy nie na zvýhodnenie strany, skupiny, firmy či jednotlivca. Lebo v takom prípade sa pohybujeme na pôde totality, prípadne mafie. Podobný druh spolupráce sme tu mali štyridsať rokov v gescii ústredného výboru komunistickej strany. Zdá sa, že tento druh dobrej spolupráce by ešte aj dnes kde komu vyhovoval.

Ako prezident s radosťou podpíšem dobrý zákon, vymenujem odborne a morálne spôsobilého sudcu, ktorý bude mať šancu zvýšiť dôveryhodnosť tohto upadajúceho stavu a budem aktívne spolupracovať s každým ústavným činiteľom bez ohľadu na jeho politickú príslušnosť, pokiaľ jeho aktivita povedie k zlepšeniu stavu vecí.

Na druhej strane, pokiaľ to bude v mojej kompetencii, neumožním ani tým najvyšším funkcionárom, ktorí už dlhodobo robia hanbu svojmu stavu a niektorí celej krajine, aby pokračovali vo svojej činnosti. Pokiaľ to v mojej kompetencii nebude, jasne na to upozorním a budem naliehať na zodpovedných, aby konali.

Takto si predstavujem dobrú spoluprácu. Ale ak jedna a tá istá strana obsadí významné funkcie v štáte, a potom koordinuje ich rozhodnutia v prospech jednotlivcov a v neprospech krajiny a občanov, ako napríklad  pri predaji emisií, mafiánskej manipulácie s Pezinskou skládkou a v množstve iných prípadov, tak to rozhodne nemožno označiť za spoluprácu. Správny termín je spolupáchateľstvo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Nie príroda, za hladomor je vinný človek

OSN po šiestich rokoch znovu vyhlásila hladomor. Okrem Juhosudáncov môže byť v ohrození až dvadsať miliónov ľudí.

PLUS

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.


Už ste čítali?